Dobrze napisana opowieść może być receptą na problemy z koncentracją wśród najmłodszych – uważają eksperci. Rozproszona uwaga uczniów jest jednym z wielu zagadnień podejmowanych przez środowisko naukowe na co dzień pracujące z dziećmi.
Wydawnictwo Nowa Era chcąc wesprzeć nauczycieli i rodziców w zmianie tej niepokojącej tendencji proponuje zapoznanie najmłodszych z ciekawymi tekstami literackimi. Bo jak wiadomo nie od dziś, literatura prezentuje właściwe postawy, uczy i wychowuje. O tym jak zainteresować najmłodszych ciekawą książką, powieścią czy wierszem opowie Małgorzata Strzałkowska podczas spotkania z nauczycielami 5 marca w Siedlcach, o godz. 14.30 w hotelu Janusz, ul. Pusta 15.
Dyskusję o ważnej roli jaką odgrywa literatura w wychowaniu najmłodszych zapoczątkowali m.in.: Małgorzata Węgrzecka, pisarka, obecnie redaktor naczelna magazynu „Świerszczyk”, Iwona Chądrzyńska, psycholog dziecięcy oraz przedstawiciele Nowej Ery. Wszyscy jednogłośnie namawiali, aby przyzwyczajać dzieci do kontaktu ze współczesną twórczością literacką, gdyż zawarte w niej uniwersalne treści uczą i wychowują. Kontynuacją dyskusji o roli literatury jest cykl spotkań lokalnych w całej Polsce.
W Siedlcach, o godz. 14.30 w hotelu Janusz, z ciekawym i inspirującym wykładem wystąpi Małgorzata Strzałkowska, autorka i ilustratorka książek dla dzieci. Napisała m.in. „Hocki-klocki dla każdego – i małego, i dużego”, „ Leśne głupki” , „Zbzikowane wierszyki łamiące języki”, „Rady nie od parady” oraz ”Wiersze, że aż strach!”, „Zielony, żółty, rudy, brązowy…” i „Gimnastyka dla języka (i Polaka, i Anglika)”, „Rymowane przepisy na kuchenne popisy”. Za najcenniejsze trofea uznaje: Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Wiersze, że aż strach” (2003 r.) i nagrodę „Zielona Gąska” za książkę „Zielony i nikt” (2010 r.). Jest autorką tekstów na ubranka, wierszy i gier do Internetu dla firmy Endo oraz bajek i piosenek dla telewizyjnej „Jedyneczki”.