Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu




Krew dla miasta i powiatu Siedlce

15 września o godzinie 10:00 odbędzie się festyn „Krew dla miasta i powiatu Siedlce. Piknik zdrowia Wojewody Mazowieckiego”.

Będzie można porozmawiać o profilaktyce i leczeniu wirusa HIV z edukatorką Fundacji Edukacji Społecznej. Obecność FES będzie możliwa m.in. dzięki wsparciu otrzymanemu przez Fundację z programu Pozytywnie Otwarci.

Od kilku już miesięcy przyjeżdżamy na pikniki zdrowia w różnych miastach naszego województwa. Tłumaczymy dlaczego tak ważne jest testowanie się w kierunku HIV, pokazujemy, że z wirusem można żyć, jeśli tylko wie się o zakażeniu i przyjmuje odpowiednie leki. Widzimy duże zainteresowanie ludzi tematem i cieszymy się z tego, bo ten test powinien zrobić każdy. Dla bezpieczeństwa własnego i swoich partnerów seksualnych. Kto się boi lub wstydzi zrobić to na miejscu, może pojechać do Warszawy. Zapraszamy do naszych punktów konsultacyjno-diagnostycznych przy ul. Żelaznej 79 lub Nowogrodzkiej 82 oraz innych, których adresy można znaleźć m.in. na stronie www.leczhiv.pl” – powiedziała Magdalena Ankiersztejn Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej.

Bardzo się cieszę z efektów, jakie przyniósł udział Fundacji w festynach i piknikach zdrowotnych, którym patronuje Wojewoda Mazowiecki. Pierwsze rezultaty widać choćby po rosnącej liczbie gości wchodzących tego lata na stronę www.leczhiv.pl. To cenne, ponieważ w Polsce ludzie wciąż za mało wiedzą o wirusie. Eksperci szacują, że tylko co 10 Polak zrobił test w kierunku zakażenia HIV. Co z kolei oznacza niestety, że około 16 tys. osób, u których wykryto w Polsce HIV to tylko wierzchołek góry lodowej. Ktoś, kto o swoim zakażeniu nie wie i nie rozpocznie leczenia, ryzykuje, że przerodzi się ono w niebezpieczne dla życia stadium AIDS. Dzięki staraniom Krajowego Centrum ds. AIDS mamy w Polsce bezpłatny dostęp do nowoczesnego leczenia HIV. Żeby bezpiecznie żyć z wirusem trzeba tylko wiedzieć, że jest się zakażonym. Tylko tyle i aż tyle” – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Fundacja Edukacji Społecznej (www.fes.edu.pl) to organizacja pozarządowa (non-profit) działająca od 2002 roku. Została powołana w celu pogłębiania w społeczeństwie wiedzy w zakresie problemów społecznych poprzez działalność edukacyjną dotyczącą m.in. zakażeń HIV i choroby AIDS.

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy
o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Wojewoda Mazowiecki, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences.