Koncert „Karnawał wenecki” z cyklu „Spotkania z muzyką”. – 9 października 2014 (czwartek), godz. 8:30, 9:30, 10:30 – Sala Biała MOK, ul. Pułaskiego 6
Wykonawcy:
Tancerze baletu Dworskiego Cracovia Danza:
Alicja Petrus / Monika Koliba – taniec historyczny
Jan Fecko / Miłosz Kozłowski
oraz Marcin Sochan – skrzypce barokowe
Anna Huszczo / Piotr Szymanowicz – klawesyn
Karnawał, zwany w Polsce zapustami, trwający od święta Trzech Króli do Środy Popielcowej, od stuleci był w całej Europie czasem zabaw, uczt i pochodów. „W pewnej porze roku chrześcijanie dostają warjacyi i dopiero jakiś proch sypany im potem w kościołach na głowę leczy takową” – tak opisywał swoje wrażenia turecki poseł wysłany na dwór króla Zygmunta Starego.
Najsłynniejszy i najstarszy karnawał w Europie odbywa się w Wenecji. Jego historia sięga XI wieku, jednak największy rozkwit przypada na epokę baroku. Właśnie do tego okresu nawiązuje program taneczno-pantomimiczny z udziałem znakomitych gości – tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza.
Zobaczymy najpopularniejsze tańce z epoki oraz noszone w czasie karnawału maski i kostiumy. Włoska tradycja maski i przebrania odpowiadała potrzebie wyjścia poza ściśle narzucane ramy obowiązujących na co dzień zachowań. Pozwalała zburzyć znany, uporządkowany świat i zastąpić go światem „na opak”, światem zmienionych tożsamości i zrównania wszystkich stanów. Na scenie pojawią się postacie typowe dla ulicznych zabaw, znane ze słynnej ówcześnie commedii dell’arte, jak na przykład przewrotny, dowcipny Arlekin i jego zazdrosna towarzyszka Kolombina.
Występom tancerzy towarzyszyć będą utwory włoskich mistrzów epoki baroku. Mamy nadzieję, że ta piękna muzyka wykonana stylowo na skrzypcach i klawesynie spotka się z dużym zainteresowaniem słuchaczy.
Dzieci chcemy zabrać w podróż do Wenecji, ilustrowaną muzycznymi i słownymi opowieściami o najwspanialszym karnawale na naszym kontynencie.
Barbara Szczęsna-Remisz