Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu




Ruszyła akcja „Jałmużna Wielkopostna”

Powstrzymanie się od zbędnych wydatków i przeznaczenie zaoszczędzonych pieniędzy na pomoc potrzebującym – to w skrócie główna idea akcji „Jałmużna Wielkopostna”, prowadzonej przez Caritas w całym kraju. Caritas Diecezji Siedleckiej zachęca do próby zmagań z samym sobą i podjęcia wyrzeczeń w imię miłości braterskiej.

Podobnie, jak w latach ubiegłych, Caritas Diecezji Siedleckiej, w związku z okresem Wielkiego Postu, czyli przygotowania do Wielkanocy, organizuje akcję Jałmużny Wielkopostnej. Ideą akcji jest rezygnacja ze zbędnych zakupów i przeznaczenie zaoszczędzonych w ten sposób środków na pomoc potrzebującym.

W Wielkim Poście uczymy się ducha umartwienia i ofiary, poskromienia naszego ciała, które podlega wielu pożądliwościom. Podejmujemy dobre postanowienia w tym względzie. Jałmużna pozwala nam zauważyć tych, którzy żyją biedniej, skromniej od nas, i wtedy możemy się podzielić z nimi tym, co mamy – mówi ks. Marcin Gochnio – koordynator akcji. – Możemy ograniczyć wydatki na rzeczy zbędne (niekoniecznie potrzebne dla naszego funkcjonowania, tj. słodycze, zabawki, alkohol, ubrania, kosmetyki, papierosy) i zaoszczędzić w ten sposób pieniądze, które mogą okazać się niezbędne dla potrzebujących – dodaje ks. Gochnio.

Dystrybucją specjalnych skarbonek na zaoszczędzone pieniądze zajmują się Szkolne Koła Caritas i Parafialne Zespoły Caritas na terenie diecezji. Na koniec akcji, w Wielki Czwartek na Mszy Wieczerzy Pańskiej wszyscy, którzy do skarbonek wrzucali zaoszczędzone pieniądze, składają skarbonki w procesji z darami jako datek na biednych.

Zebrane fundusze przeznaczane są na dofinansowanie dwóch jadłodajni prowadzonych przez Caritas, w Siedlcach i w Białej Podlaskiej, gdzie na gorący posiłek codziennie od poniedziałku do piątku przychodzą bezdomni, ludzie ubodzy i głodni. Niektóre Szkolne Koła Caritas przeznaczają zebrane środki na swój cel, tzn. na pomoc komuś z ich społeczności – ubogiej rodzinie ucznia, sfinansowaniu paczki żywnościowej, czy zakupie drogiego leku.