58. Siedleckie Zaduszki Jazzowe, 5 listopada 2016 r. (sobota), godz. 18:00 – sala widowiskowa „Podlasie”, ul. Sienkiewicza 63
Siedleckie Zaduszki Jazzowe to impreza, która ma już ponad półwiekową tradycję i jest jedną z priorytetowych pozycji w kalendarzu wydarzeń Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach. To również największa i najstarsza impreza jazzowa w naszym regionie. Jak zawsze robiliśmy wszystko co w naszej mocy, by zadbać o zróżnicowaną stylistykę programu i znakomitych artystów, którzy z pewnością dostarczą wielu niezapomnianych emocji i wzruszeń.
58. Zaduszki Jazzowe rozpocznie koncert Marek Napiórkowski Sextet. „UP!” to dzieło bez precedensu w historii polskiego jazzu – zrealizowana z niezwykłym rozmachem realizacja marzeń Marka Napiórkowskiego, efekt jego artystycznych i życiowych poszukiwań, deklaracja dojrzałego człowieka, który nie chce oglądać się do tyłu. Płyta „UP!” wzbudziła zachwyt krytyków i publiczności, zyskała też uznanie specjalistów z branży muzycznej, zdobywając nominację do Nagrody Muzycznej FRYDERYK w kategorii Jazzowy Album Roku.
W skład nowego sekstetu wchodzą najwybitniejsi polscy muzycy: pianista Krzysztof Herdzin – jeden z najbardziej rozchwytywanych aranżerów w Polsce, na saksofonie sopranowym gra Adam Pierończyk – arcymistrz otwartej, odważnej formy, muzyczny wizjoner, a jednocześnie poeta, malujący dźwiękami swoją intymną opowieść. Poza grą na saksofonie, w nietypowej dla siebie roli klarnecisty basowego występuje Henryk Miśkiewicz, na co dzień genialny alcista, legenda i dobry duch polskiego jazzu, tytan melodyjnej i pełnej energii improwizacji. Basista Robert Kubiszyn, ceniony muzyk sesyjny i producent, który od lat jest towarzyszem Marka Napiórkowskiego w muzycznej podróży, gra na kontrabasie i gitarze basowej. Skład zespołu gwiazd uzupełnia perkusista Paweł Dobrowolski – jeden z najbardziej zajętych perkusistów, wzywany zawsze tam, gdzie powstają znakomite nagrania w każdej z jazzowych stylistyk.
Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą i kompozytorem. Od wielu lat realizuje się jako artysta wszechstronny, budując jednocześnie własny, niepowtarzalny język muzyczny. Trudny do zaszufladkowania – z każdym nowym przedsięwzięciem zabiera nas w coraz ciekawsze, intrygujące światy muzyczne, przypieczętowując je marką unikatowego brzmienia. Od początku swojej kariery Napiórkowski pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytykę – sześciokrotnie nominowany do prestiżowej Nagrody Muzycznej FRYDERYK w kategoriach Jazzowy Muzyk Roku oraz Jazzowy Album Roku. Laureat muzycznej nagrody Szczoty przyznawanej w ramach Offensywy de Luxe w Programie 3 Polskiego Radia.
Następnie na „zaduszkowej” scenie pojawi się Myrczek & Tomaszewski Quartet – zespół stworzony przez dwóch wybitnych muzyków jazzowych – wokalistę Wojciecha Myrczka oraz pianistę Pawła Tomaszewskiego. Formułę klasycznego kwartetu jazzowego dopełniają czołowi polscy instrumentaliści – kontrabasista Michał Kapczuk i perkusista Sebastian Kuchczyński. Artyści byli wielokrotnie nagradzani na polskich oraz zagranicznych festiwalach i konkursach. Do najważniejszych zaliczyć można Jazz Voice Competition w Montreaux, Jazz Voices w Kłajpedzie, Bielska Zadymka Jazzowa i Jazz Juniors w Krakowie. W 2016 roku Wojciech Myrczek został uznany najlepszym wokalistą jazzowym w ankiecie Jazz Top czasopisma Jazz Forum – najpopularniejszego pisma branżowego zajmującego się muzyką jazzową w Polsce.
Na repertuar koncertu składają się głównie utwory z płyty Love Revisited duetu Myrczek
& Tomaszewski, która odbiła się szerokim echem w polskim środowisku muzycznym. Są to najpiękniejsze standardy jazzowe znane z wykonań takich artystów jak Frank Sinatra czy Nat King Cole, w oryginalnych opracowaniach na kwartet jazzowy. Podczas koncertu usłyszeć będzie można utwory takie jak Unforgettable, Fly Me To The Moon, Moon River, My One And Only Love, ale również kompozycje wykraczające poza nurt jazzowy, jak Imagine (The Beatles) czy I Just Called To Say I Love You (Stewie Wonder). W sierpniu 2016 r. na zamówienie festiwalu Letnia Akademii Jazzu w Łodzi artyści stworzyli nowy program – z którego usłyszymy kilka utworów – z autorskimi aranżacjami Pawła Tomaszewskiego poświęcony twórczości Andrzeja Zauchy.
Na finał 58. Zaduszek Jazzowych wystąpi Krystyna Prońko z Zespołem – wokalistka, pedagog, dziennikarka. Karierę wokalną rozpoczęła w rodzinnym zespole Refleks. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Dyplom magistra sztuki obroniła w 1979 r. na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
W dorobku ma kilkanaście płyt i setki koncertów. Piosenki w jej wykonaniu były stałymi pozycjami najróżniejszych list przebojów i plebiscytów m. in. radiowej Jedynki i Trójki czy telewizyjnego Studia Gama. W KFPP w Opolu wielokrotnie zdobywała najważniejsze nagrody. Występowała w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.
W czasie studiów wraz z Akademickim Big-Bandem kilkakrotnie koncertowała na Festiwalu Jazz Jambore w Warszawie. Współpracowała także z Big-Bandem Gustawa Borma, nagrywając dla radia i telewizji słowackiej repertuar jazzowy w tym m.in. God Bless The Child. Brała również udział w nagraniu Mszy Jazzowej z udziałem Chóru Brneńskich Madrygalistów.
Jej koncerty zawsze mają niezwykły klimat. Obok największych hitów takich jak: Małe tęsknoty, Psalm stojących w kolejce i Jesteś lekiem na całe zło znajdą się również polskie i anglojęzyczne piosenki jazzowe, m.in.: Walczyk z filmu Halo Szpicbródka, Rytm (polska wersja standardu I Got Rhythm) oraz inne standardy jazzowe np. God Bless the Child, Autumn Leaves i inne.
Krystynie Prońko towarzyszyć będzie zespół znakomitych muzyków: Przemek Raminiak – pianista, kompozytor i aranżer, współzałożyciel RGG Trio – jednego z czołowych triów jazzowych w Polsce. Dawid Kostka – gitarzysta, aranżer i kompozytor. Z zespołem SkieBieDieBie, którego był założycielem, zdobył II miejsce na konkursie RCK Pro Jazz Festiwal 2013 oraz III miejsce na konkursie Jazz Juniors 2013. Został również laureatem prestiżowej nagrody dla największego talentu festiwalu 7th Azoty Tarnów Jazz Contest. Na gitarze basowej wystąpi Bartosz Kucz – członek kwartetu Przemka Raminiaka. Skład zespołu zamyka Maciej Burzyński – ceniony perkusista młodego pokolenia, który z zespołem Global Schwung Quintet zdobył Grand Prix Krokus Jazz Festiwalu w 2015 roku oraz Grand Prix 18. Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2016 roku.
Bilety w cenie 80 zł w przedsprzedaży oraz 100 zł w dniu koncertu do nabycia w kasach MOK.
Rezerwacje tel. 25 794 31 03