Wzrasta liczba chorych na grypę w województwie mazowieckim. Odnotowano już około 30 tys. zachorowań, a okres kulminacji przewidywany jest na najbliższe tygodnie. Odpowiednia profilaktyka, obejmująca m.in. szczepienia, może uchronić przed chorobą. Gdy stwierdzimy niepokojące objawy choroby, natychmiast udajmy się do lekarza, grypy nie wolno lekceważyć – niewyleczona może doprowadzić do powikłań – ostrzega Małgorzata Czerniawska – Ankiersztejn, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie.
Od trzech miesięcy liczba zachorowań na Mazowszu stopniowo wzrasta – jeszcze w grudniu ubiegłego roku odnotowaliśmy ok. 22 tys. chorych, zaś w ubiegłym miesiącu już prawie 30 tys. – powiedziała Elżbieta Nawrocka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
W styczniu 2011 roku najwięcej zachorowań było na terenie m.st. Warszawy – ponad 4 tys. Poza tym dużą ilość chorych odnotowano w powiatach: mławskim (ponad 3,4 tys.), przasnyskim (ponad 3,2 tys.), sochaczewskim (ponad 2,4 tys.), pruszkowskim (ponad 2,3 tys.), grodziskim (ponad 2,1 tys.).
Wskaźnik zapadalności na grypę w województwie mazowieckim w styczniu bieżącego roku wynosił 572,9 (o ponad 200 więcej niż 2 miesiące wcześniej). W skali kraju Mazowsze zajmuje pod tym względem piąte miejsce, po województwach: małopolskim, opolskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Największy wskaźnik odnotowano w powiatach: przasnyskim (6120), mławskim (4747), przysuskim (4529), sochaczewskim (2919), grodziskim (2569).
Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Warszawie (WSSE)
w styczniu 2011 roku na terenie województwa mazowieckiego stwierdzono 47 przypadków grypy typu AH1N1, w tym 1 śmiertelny (powiat gostyniński). Najwięcej, bo aż 29 przypadków zachorowań na ten rodzaj grypy odnotowano na terenie m.st. Warszawy.
Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie grypy jest profilaktyka. Szczepienia zaleca się przede wszystkim: osobom przewlekle chorym, po transplantacji organów, osobom po 60 roku życia, przebywającym w dużych skupiskach, kobietom ciężarnym w drugim i trzecim trymestrze ciąży, dzieciom od 6 miesiąca życia. Odpowiedni poziom odporności uzyskuje się po upływie ok. 2 tygodni od dnia szczepienia, dlatego najlepiej poddać się mu przed rozpoczęciem sezonu grypowego – we wrześniu lub październiku. Szczepienie, można jednak przeprowadzić, po uprzedniej konsultacji lekarskiej, w dowolnym momencie, nawet w czasie szczytu sezonu grypowego. Możemy dzięki temu znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania i zakażenia innych osób, zwłaszcza należących do grup podwyższonego ryzyka – powiedziała Małgorzata Czerniawska – Ankiersztejn. Szczepionki dostępne w aptekach są zgodne z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia i Unii Europejskiej. Ze względu na dużą zmienność wirusa grypy, każdego roku ich skład jest uaktualniany. Do aptek trafiają więc preparaty, które zawierają szczepy wirusów niemal identyczne z tymi, które pojawiają się w danym sezonie epidemicznym.
Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Warszawie w swoich działaniach profilaktycznych dużą wagę przywiązuje do ograniczenia zachorowań wśród najmłodszych. W tym celu w szkołach i innych placówkach oświatowych sprawdzany jest stan sanitarny toalet, ich zaopatrzenie w środki czystości, ręczniki jednorazowego użytku, dostęp do zimnej i ciepłej wody, jakość środków chemicznych używanych do sprzątania i dezynfekcji toalet. Nasi inspektorzy biorą także udział w spotkaniach edukacyjnych z uczniami, nauczycielami i rodzicami, podczas których udzielają porad z zakresu profilaktyki grypy omawiają objawy, powikłania, czy sposoby kontaktu z placówkami pomocy medycznej – powiedziała Małgorzata Czerniawska – Ankiersztejn.
W związku z przypadającym obecnie szczytem zachorowalności WSSE otrzymuje od powiatowych inspektorów sanitarnych, informacje o frekwencji dzieci i młodzieży w szkołach i przedszkolach. Do dokonywania zgłoszeń zobowiązani są dyrektorzy tylko tych placówek, w których liczba uczniów nieobecnych jest większa niż 20% w szkołach i 40% w przedszkolach.