O bezpieczeństwie na drogach i ograniczaniu przestępczości, o zmianach w systemie ratownictwa medycznego oraz działaniach straży pożarnej w regionie dyskutowano podczas cyklicznego spotkania Jacka Kozłowskiego, wojewody mazowieckiego z samorządowcami z obszaru siedleckiego. Omówiono też wyzwania związane z zastąpieniem telewizji analogowej przez cyfrową w 2013 r.
Ze statystyk mazowieckiej policji wynika, że w regionie siedleckim w 2011 r. wśród zabitych w wypadkach drogowych połowę (49,4%) stanowili niechronieni uczestnicy ruchu drogowego – piesi ok. 30 %, motocykliści – ok. 12% oraz rowerzyści – 5%. Jednocześnie sami spowodowali 74 wypadki, co stanowi 19, 2 % wszystkich kolizji, do jakich doszło w subregionie w poprzednim roku (było ich 191). W większości przypadków (77,5%) niechronieni uczestnicy ruchu drogowego ulegli wypadkom od zmierzchu do świtu. Aby poprawić bezpieczeństwo pieszych na drogach, konieczne jest zapewnienie ich właściwej widoczności i lepsze oświetlenie dróg – apeluje Rafał Korczak, I Zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Komendanta Policji.
W obszarze siedleckim w 2011 r. ograniczono zagrożenie przestępczością i jednocześnie poprawiono wykrywalność przestępstw. Odnotowano mniej bójek i pobić oraz rozbojów. Wzrósł też wskaźnik ich wykrycia – w przypadku bójek do 91.9 %, a rozbojów – do 87,5%. Nieznacznie zmalała liczba kradzieży, w tym samochodów, a w porównaniu z 2010 r. o ponad 10% wzrósł poziom wykrycia tych drugich – z 23,5% do 35,5%. Zwiększyła się natomiast ilość włamań. W 2012 r. priorytetem mazowieckiej policji będzie dalsze ograniczanie przestępczości, poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz w związku z przebiegiem imprez masowych. Nacisk będzie też kładziony na podniesienie jakości czynności prowadzonych na miejscu przestępstwa. Podejmowane będą również m.in. przedsięwzięcia mające zapobiegać przestępczości nieletnich oraz podnoszące bezpieczeństwo ludzi starszych.
W ubiegłym roku na terenie regionu siedleckiego straż pożarna interweniowała 4927 razy, w tym 1296 razy wyjeżdżała do pożarów. Najwięcej z nich wybuchło na terenie powiatu siedleckiego (506), najmniej w łosickim (107). Na przełomie zimy i wiosny wzrasta ilość pożarów łąk i nieużytków rolnych. Pożary te, w głównej mierze, spowodowane są wypalaniem traw i pozostałości roślinnych. W ubiegłym roku w regionie siedleckim odnotowano 135 pożarów traw. Stanowi to zagrożenie dla życia ludzkiego, zwierząt oraz wznieca ogień w lasach. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody i o lasach, za wypalanie traw w miejscach niedozwolonych grożą kary – od grzywien sięgających 5 tys. zł do pozbawienia wolności nawet do 10 lat – powiedział nadbryg. Gustaw Mikołajczyk Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. W 2011 r. kontynuowano usprawnianie Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego (KSRG). Liczba jednostek OSP włączonych do tego systemu w województwie mazowieckim wynosi już 457 – z subregionu siedleckiego – 78. Poza systemem w regionie nadal pozostaje ich 322. Dotacje dla jednostek OSP włączonych do KSRG w 2011 r. w regionie siedleckim wyniosły niemal 1,2 mln zł. W regionie siedleckim dla Państwowej Straży Pożarnej zakupiono 4 samochody pożarnicze (w tym jeden ciężki, dwa lekkie i samochód specjalny – ciągnik siodłowy) oraz sprzęt specjalistyczny m.in. kamery termowizyjne, agregaty prądotwórcze, ubrania przeciwchemiczne.
Plan ratownictwa medycznego województwa mazowieckiego ulega kolejnym zmianom w celu dalszego skracania czasu dojazdu karetki do pacjenta. Zgodnie z ubiegłorocznymi zapowiedziami, na Mazowszu zmniejszono liczbę rejonów operacyjnych z dyspozytorniami – z dotychczasowych 29 utworzonych będzie 6. Siedlce będą podlegać pod rejon operacyjny nr 4 z dyspozytornią w Siedlcach. Przypada na niego 19,5[1] zespołów ratownictwa medycznego. Zmiany będą wdrażane elastycznie. Początkowo, tam gdzie to potrzebne, utrzymane zostaną dotychczasowe dyspozytornie – do czasu pełnego dostosowania łączności
i bezpiecznego funkcjonowania centrów dyspozytorskich. Po zatwierdzeniu przez ministra zdrowia, Plan wejdzie w życie 1 lipca 2012 r. i będzie obowiązywał przez trzy lata.
W regionie siedleckim 17 czerwca 2013 r. nastąpi wyłączenie naziemnej telewizji analogowej (dla osób odbierających z nadajnika warszawskiego nastąpi to 13 marca 2013 roku). Obiór stracą wówczas gospodarstwa domowe korzystające z anten indywidualnych oraz te w budynkach wielorodzinnych wyposażonych w antenowe instalacje zbiorowe.
Wyłączenie naziemnej telewizji analogowej nie stworzy natomiast problemów dla abonentów platform kablowych i satelitarnych oraz posiadaczy nowoczesnych telewizorów z wbudowanym dekoderem. Ważne jest, aby informacja o wyłączeniu naziemnej telewizji analogowej dotarła przede wszystkim do osób starszych, samotnych oraz tych, którzy nie są klientami telewizji kablowej lub satelitarnej. Oferta naziemnej telewizji cyfrowej w 2013 r. jest bezpłatna. Szczególną uwagę należy zwrócić na potencjalne zagrożenie ze strony rozmaitych oszustów udających akwizytorów naziemnej telewizji cyfrowej lub oferujących wadliwy sprzęt do jej odbioru – np. anteny czy dekodery. Więcej informacji o przygotowaniu do odbioru cyfrowej telewizji znaleźć można m.in. na stronie www.cyfryzacja.gov.pl.
Podczas spotkania wojewody mazowieckiego przypomniano samorządowcom o konieczności publikowania oświadczeń majątkowych w Biuletynie Informacji Publicznej w sposób zapewniający wszystkim zainteresowanym łatwy i szybki dostęp do ich treści. Publikacja oświadczeń majątkowych to przejaw jawności działania organów administracji publicznej. Stanowi narzędzie realnej kontroli społecznej. Niestety obowiązek umieszczania oświadczeń w Biuletynie Informacji Publicznej czasami realizowany jest w sposób, który nie zapewnia dostępu do nich – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Problemy z dostępnością oświadczeń w Biuletynie Informacji Publicznej polegają m.in. na ich nieczytelności, braku możliwości otworzenia plików, błędach wczytywania czy braku dostępu do BIP danej jednostki samorządu terytorialnego.
Omówiono również nowe regulacje prawne w zakresie wygaszania przez wojewodę mandatów oraz zwoływania przez niego sesji rady gminy, rady powiatu, sejmiku województwa.