Koncert edukacyjny Filharmonii Narodowej z cyklu „Spotkania z Muzyką” – Kunszt dawnego tańca – Barok” oraz „Na dworze Króla Słońce” już 6 lutego 2014 (czwartek), godz. 8:30, 9:30, 10:30 – Sala Biała MOK, ul. Pułaskiego 6
Wykonawcy: Tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza – Aleksandra Pawluczuk, Alicja Petrus, Jan Fecko, Miłosz Kozłowski oraz Krzysztof Tomaszewski, Mateusz Tomaszewski – trąbka, trąbka barokowa, cynk, Marta Guzik – fortepian.
Barok byt okresem intensywnych zmian w świecie muzyki, kształtowania nowego języka dźwiękowego, przebudowy i doskonalenia instrumentarium. Wtedy także pojawił się nowy styl tańca, wykreowany przez kompozytorów i choreografów związanych z dworem Ludwika XIV. W czasach jego panowania taniec nabrał szczególnego znaczenia i stał się nieodłącznym elementem dworskiego ceremoniału. Król Słońce, wielki miłośnik tańca i baletu, sam tańczący znakomicie, do organizowania balów i widowisk tanecznych angażował najwybitniejszych artystów epoki. Wszak wspaniałość tych wydarzeń, ich olśniewające bogactwo i przepych przysparzały mu chwały, podkreślały potęgę i majestat władcy. A ponieważ styl rządów Ludwika XIV naśladowali inni monarchowie, to tańce modne w Wersalu, takie jak menuet, courante, sarabanda, gigue czy gawot szybko rozprzestrzeniły się po Europie.
Inne oblicze francuskiego baroku zaklęte jest w muzyce klawesynowej – kruchej i ulotnej, przedstawiającej ówczesny świat w miniaturze. Znajdziemy w niej nie tylko ludzkie namiętności, ale i obrazy natury oraz portrety ludzi. W tej muzyce, pełnej subtelności i elegancji wyczuwa się wyraźnie fascynację samą materią dźwiękową, kolorystyką, bogactwem ornamentów, wreszcie klawiszową wirtuozerią. Francuska sztuka klawesynowa promieniowała na całą Europę, szczególnym powodzeniem ciesząc się w Niemczech. Wiadomo, że bardzo interesował się nią Johann Sebastian Bach, sam będący znakomitym, koncertującym wirtuozem klawesynu. Najwspanialszym wyrazem nawiązania do wzorów znad Loary są w jego twórczości Suity francuskie, które znalazły miejsce w naszym programie, obok prezentacji tańców i sceny zaczerpniętej z opery-baletu Wykwintne Indie J.Ph. Rameau.
Dzieci zapraszamy na bal do pałacu w Wersalu. Jak tańczono na francuskim dworze? Które tańce królowały w czasie dworskiej zabawy? Jak przygotowywano się do balu na dworze Króla Słońce? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas koncertu z udziałem trąbki i fortepianu oraz tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza, którzy wystąpią w strojach historycznych.
Barbara Szczęsna-Remisz